Nicholson and Boyd win the 49ers
 

Nicholson and Boyd win the 49ers

Goodison back on winning form

Final reports and results from Sail Melbourne

Sunday January 18th 2004, Author: Di Pearson, Location: Australasia
Laser

With Sandringham Yacht Club race officials calling off racing in some classes today, including the Laser class, due to strengthening wind conditions on Port Phillip Bay, Paul Goodison (GBR), has won the Laser class at the Sail Melbourne Regatta this afternoon.

Goodison took a break from sailing, saying he had ‘become tired and was no longer interested,’ but after some time out, regrouped and this week proved that time away had done no harm but a lot of good. He finished the eight race series with 12 points, four wins included in that total.

Brendan Casey (AUS) continued some of his best performances for some time, coming home second with 24 points.

Michael Blackburn (AUS) finished in third place overall with 26 points, the Sydneysider coming down with cold during the week. Despite not feeling well, Blackburn said he was ‘just relieved my final Olympic qualifier is finally over and I finished in the top 25, which is what I had to do to get to Athens.’

Casey, from Queensland and Blackburn were the two Australian hopefuls for selection, Casey brought home varied results while Blackburn stayed at the top end, but at their last two regattas, Casey has found his way again.

Tom Slingsby (AUS) won fourth place on countback from Mark Howard (GBR) on equal points of 28.

The Laser fleet consisted of 33 competitors from 11nations including a number of the world top ranked sailors.

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
Tot
1
Paul Goodison
GBR
1
4.00G
[5.00]
2
1
2
1
1
12
2
Brendan Casey
AUS
3
1.00G
3
6
4
5
2
[10.00]
24
3
Michael Blackburn
AUS
4
3.00G
2
1
6
8
[9.00]
2
26
4
Tom Slingsby
AUS
[8.00]
5.00G
6
4
2
1
3
7
28
5
Mark Howard
GBR
6
2
4
5
3
[11.00]
5
3
28
6
Ed Wright
GBR
2
2.00G
7
3
[10.00]
10
7
4
35
7
Pieter-jan Postma
NED
5
7.00G
1
8
[15.00]
4
6
11
42
8
Andrew Commander
GBR
[15.00]
6.00G
8
7
8
3
14
6
52
9
Ricky Ironmonger
AUS
7
8.00G
11
12
[17.00]
9
4
14
65
10
Rory Fitzpatrick
IRL
11
10.00G
9
[15.00]
9
7
13
9
68
11
Kevin Lim
MAS
13
9.00G
14
11
7
6
[20.00]
16
76
12
Martin Trcka
CZE
10
1
16
13
21
[23.00]
16
8
85
13
Gavan Jones
IRL
[19.00]
5
19
17
13.00G
12
8
12
86
14
Michael Leigh
CAN
9
15
10
9
16
15
[19.00]
15
89
15
Hugh Styles
GBR
16
4
13
10
5
14
[34.00C]
34.00C
96
16
Iijima Yoichi
JPN
20
6
[34.00O]
14
13
19
10
18
100
17
Trevor Hamilton
CAN
[21.00]
12
15
18
18
13
11
17
104
18
Hisaki Nagai
JPN
18
7
12
16
23
17
17
[24.00]
110
19
Stanley Tan
SIN
14
9
17
19
[20.00]
20
18
13
110
20
Andrew Lea
CAN
17
16
[34.00C]
34.00C
11
16
15
5
114


470

Nathan Wilmot and Malcolm Page (AUS) would be feeling quite confident right now. The pair today won the 470 Olympic class from Sandringham Yacht Club at the Sail Melbourne Regatta.

Coming straight from their 420 World title win at Mornington Yacht club just short of one week ago, the pair finished this regatta with two first places, five 2nds and other top placings to finish the 11 race series with 18 points, seven in front of the second placed Nick Rogers/Joe Glanfield (GBR), the latter pair will represent Great Britain in Athens in August this year.

Kazuto Seki/Kenjiro Todoroki (JPN) had an excellent regatta to finish in third place overall with 39 points. They are ranked 21 in the World, and were not expected to finish in a top three position – six of the top ten sailors in the world were in the fleet.

Gustavo Martinez/Dimas Valdivielso (ESP) had only one win in the series, but were consistently top four finishers to finish fourth overall with 40 points.

Gildas Philippe/Nicolas Le Berre (FRA), the No. 2 ranked pair, were touted to be the major threat to all in this class, but petered out as the series went on to finish fifth with 41 points.

In the Womens fleet, Ingrid Petitjean/Nadege Douroux (FRA) were unstoppable from the word go. Their final points, including a second and third place in the Combined fleet, beating the top male crews for these places, gave them a deserved ninth overall with 87 points to win the Womens, from Christina Bassadone/Katherine Hopson (GBR) with 108 points, for 13th Combined and second women.

Natalia Via-dufresne/Sandra Azon (ESP) finished 14th overall, third Women on countback from Jenny Armstrong/Belinda Stowell (AUS) on 27 points each.

Armstrong/Stowell had their best race of the series in the final race, in which they finished ninth in Combined for a win in the Womens.

‘We got a good start, picked all the right shifts, we were racing top ten with all the men. It was nice to get a good start and a good finish, Jenny’s a good driver, actually we haven’t had the easiest regatta this week, so it’s good the selection is over,’ Stowell said.

‘Even some of the other girls commented, ‘you two were the only girls out there racing today’ – we went for it, but we were conservative when we needed to be, there was no use going over the top. We feel some confidence going to the National’s next week. We can get on with our plans for the Olympics now,’ Armstrong said.

Results

Women
Skipper Crew
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
Tot
1
Ingrid Petitjean Nadge Douroux
FRA
3
[6.00]
4
[5.00]
1
1
1
1
4
4
2
21
2
Christina Bassadone Katherine Hopson
GBR
2
2
3
2
4
2
5
3
[6.00]
[9.00]
3
26
3
Natalia Via-dufresne Sandra Azon
ESP
1
5
1
4
[8.00]
[8.00]
6
2
1
1
6
27
4
Jenny Armstrong Belinda Stowell
AUS
6
1
[10.00]
1
2
3
[9.00]
5
2
6
1
27
5
Susanne Ward Michaela Ward
DEN
[15.00O]
3
6
[15.00Q]
6
7
2
4
5
2
5
40
6
Jennifer Provan Nikola Girke
CAN
8
[9.00]
7
3
3
6
7
6
3
3
[15.00F]
46
7
Vlada Ilienko
RUS
4
4
2
7
7
5
4
[8.00]
8
7
[15.00F]
48
8
Chizuko Ijima Makiko Ikuta
JPN
7
7
[9.00]
6
5
4
3
7
[9.00]
5
4
48
9
Marjon Kooistra Petra De Goederen
NED
5
8
5
8
[9.00]
9
8
9
7
8
[15.00F]
67
10
Michelle Rooke Lisa Rooke
AUS
10
10
8
10
[12.00]
[12.00]
11
10
11
11
7
88
11
Lydia Allen Friederike Ziegelmayer
AUS
9
[15.00C]
13
9
13
10
10
11
10
[15.00C]
15.00C
100
12
Jacqui Bonnitcha Rayshele Martin
AUS
[15.00C]
[15.00F]
12
12
11
11
12
12
12
10
9
101
13
Liying Toh Lee Ching Tok
SIN
[15.00F]
[15.00F]
11
11
10
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
122
14
Elise Rechichi Tessa Parkinson
AUS
[15.00C]
[15.00C]
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
15.00C
8
128
Men
1
Nathan Wilmot Malcolm Page
AUS
1
2
[9.00]
[4.00]
2
2
2
2
2
1
3
17
2
Nick Rogers Joe Glanfield
GBR
3
[6.00]
1
3
[7.00]
1
3
1
4
5
2
23
3
Gildas Philippe Nicolas Le Berre
FRA
2
1
7
9
[14.00]
[12.00]
9
4
1
2
1
36
4
Kazuto Seki Kenjiro Todoroki
JPN
[8.00]
8
3
1
6
6
1
3
5
3
[11.00]
36
5
Gustavo Martinez Dimas Valdivielso
ESP
4
4
2
[7.00]
1
4
[7.00]
7
7
7
4
40
6
Benjamin Bonnaud Ronain Bonnaud
FRA
[21.00C]
5
5
8
5
7
8
[13.00]
9
10
6
63
7
Gabrio Zandona Andrea Trani
ITA
[21.00C]
3
4
2
10
5
[18.00]
9
16
13
5
67
8
Mathew Belcher Nick Behrens
AUS
5
9
8
5
8
8
6
8
10
[14.00]
[21.00C]
67
9
Gerald Owens Ross Killian
IRL
[12.00]
7
12
6
9
3
[13.00]
12
6
8
7
70
10
Graham Vials Bevis Field
GBR
9
[13.00]
[21.00O]
10
13
9
11
5
3
4
10
74
11
Marc Patino Omar Juan
ESP
11
[14.00]
6
11
3
13
4
6
13
11
[21.00F]
78
12
Marcell Goszleth Adam Szorenyi
HUN
7
10
14
14
4
14
[15.00]
[17.00]
8
9
8
88
13
Kristian Kjaergaard Mads Moeller
DEN
6
12
[17.00]
[15.00]
11
11
14
10
12
6
9
91
14
Akira Ishibashi Hiroki Goto
JPN
10
11
11
12
[15.00]
10
5
11
11
15
[21.00C]
96
15
John Russell Brent Macdonald
CAN
14
16
13
13
[21.00O]
15
12
14
[17.00]
12
13
122
16
Tomas Musil Jan Danek
CZE
13
18
15
[20.00]
12
17
10
18
15
16
[21.00F]
134
17
Dylan Clarke Ayden Menzies
AUS
16
15
10
17
16
16
[21.00O]
15
18
[19.00]
12
135
18
Junhao Roy Tay Pei Ming Chung
SIN
15
17
[18.00]
16
17
18
16
16
14
18
[21.00C]
147
19
Alex Chapman Michael Chidgey
AUS
[21.00C]
[21.00F]
16
18
18
20
17
19
21.00C
17
15
161
20
Shane Hughes Andrew Hughes
AUS~SA
17
19
19
19
19
19
19
[20.00]
19
[21.00C]
14
164


Finn

Anthony ‘Nocka’ Nossiter was today announced winner of the Finn class at the Sail Melbourne Regatta on Port Phillip Bay.

The Finns were kept ashore today when winds strengthened and Sandringham race officials decided to call off all racing in the class.

Nossiter, from Sydney, won seven of the ten races sailed, and with two race drops finished with nine points from Josh Beaver, (W.A.), who finished on 15 points, two first places in his score. Watch out for the name Beaver, he gets better with each regatta.

Paul McKenzie (Vic) finished in third place overall with 20 points.

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
Tot
1
Anthony Nossiter
AUS
1
1
1
1
[2.00]
1
1
[2.00]
2
1
9
2
Josh Beaver
AUS
2
[3.00]
[4.00]
2
1
2
2
1
3
2
15
3
Paul Mckenzie
AUS
[3.00]
2
2
[3.00]
3
3
3
3
1
3
20
4
Dean Mcaullay
AUS
4
4
3
4
[5.00]
4
4
4
[5.00]
4
31
5
John Shallvey
AUS
5
[7.00]
5
6
6
5
5
5
[8.00]
7
44
6
Michael Grieve
AUS
[11.00F]
6
6
7
[8.00]
6
6
6
4
5
46
7
Bucky Smith
AUS
7
5
7
8
4
[11.00C]
[11.00F]
11.00C
6
6
54
8
James Mcallister
AUS
6
[11.00C]
8
5
7
[11.00C]
11.00C
11.00C
7
8
63
9
Robert Barr
AUS
[11.00C]
[11.00C]
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
9
11.00F
86
10
Julius Szolvik
AUS
[11.00C]
[11.00C]
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
11.00C
11.00F
11.00F
88


49er

Chris Nicholson and Gary Boyd (AUS) won today’s 49er final race, and were one of only three to complete today’s final race of the Sail Melbourne Regatta.

The duo has won the series outright, and if things go according to plan, will represent Australia at the Olympic Games in Athens in August this year.

With winds increasing to up to as much as 28-30 knots, the 49er fleet was caught out, the bulk of the fleet suffering breakages, and Masato Tekaki, the Japanese crew of Kenji Nakamura, was taken to hospital with suspected broken ribs.

Ben and Marcus Turnbull (AUS), young brothers from Victoria, sailed an excellent regatta, including today’s battering race, to finish their regatta in a deserved second place, just one point in front of the third placed Ilya Ermakov/Maxim Logoutenko (RUS), the first Russian crew in the history of 49er sailing to finish in a top three place at a major regatta.

Results

Pos
Skipper Crew
Nat
R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Tot
1
Chris Nicholson Gary Boyd
AUS
[12.00C]
1
1
1
1
1
1
1
2
[12.00O]
2
1
1
1
14
2
Ben Tardrew Marcus Tardrew
AUS
3
3
2
[12.00F]
3
[5.00]
3
2
4
1
5
3
3
3
35
3
Ilya Ermakov Maxim Logoutenko
RUS
2
5
3
2
5
3
2
3
1
4
[8.00]
2
4
[12.00F]
36
4
Kenji Nakamura Masato Takaki
JPN
1
4
[12.00F]
3
2
4
4
4
3
[12.00O]
1
5
5
12.00F
48
5
Mark Turnbull Nick Partridge
AUS
4
2
4
[12.00F]
7
2
[12.00F] 12.00C
5
2
4
6
2
2
52
6
Chay Haldane Tim Frears
AUS
6
7
5
[12.00O]
4
7
5
5
7
5
9
7
6
[12.00F]
73
7
Tom Clout Sam Newton
AUS
5
6
[12.00C] [12.00O]
6
6
12.00F
6
12.00F
7
7
8
12.00F 12.00C
99
8
Ron Scherwinski James Lanati
AUS
7
8
[12.00C]
5
8
8
7
8
[12.00F]
8
10
10
12.00S 12.00C
103
9
Gordon Cook Rob Fox
CAN
[12.00C] [12.00C] 12.00C 12.00C 12.00C 12.00C
6
7
6
6
6
12.00C 12.00C 12.00F
115
10
Iker Martinez Xabier Fernandez
ESP
[12.00C] [12.00C] 12.00C 12.00C 12.00C 12.00C 12.00C 12.00C 12.00C
3
3
4
12.00F 12.00C
118
11
Peter Graham Rhys O'cain
NZL
[12.00C] [12.00F] 12.00C
4
12.00F 12.00F 12.00C
9
12.00C
9
11
9
7
12.00C
121

Tornado

Robbie Lovig/Glen Douglas (Vic) have won the Tornado class series at the Sail Melbourne Regatta today.

Sandringham Yacht Club officials cancelled racing this afternoon due to high winds; the Tornado’s racing finished after ten races, Lovig/Douglas the victors.

The pair counted four first places in their final score of 15 to beat Greg Wyers/David Hart (NSW) by three points and Andrew MacPherson/Greg Lynch by five points.

Meanwhile, Beau Outteridge/Michael Taylor (AUS) won their series for seven points after six wins. Helen Caley/George Wills (NZL) finished second with 12 points, Lucian Francis/Wulf Wilkins third with 19 points.

Claire Cunningham/Felix Patterson (Tas) take home the 420 prize with seven straight wins for six points after a race drop. Clair McCartney/Louise Hutton (Tas) finished second with 18 points.

Mark Lincoln (Vic) takes home first prize in the Laser 4.7 class with nine wins from nine places to finish his series with seven points after two race drops. Mark Edmonds, one of three Northern Territory entries at Sail Melbourne is second, with 20 points and Harry Mighell (Vic) third on 24.

Matthew Chew (Qld) kept going at Sail Melbourne to bring home first prize with six wins from nine races for total points of eight. He got better as the regatta went on, so deserves his first place.

Richard Bott (NSW) won the last race to finish second overall on 13 points from Andrew Mowlem (NZL) with 18 points. Mowlem had the earlier lead in the regatta, but dropped of the pace a little towards the end.

Results

Pos
Skipper Crew
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
Tot
1
Robbie Lovig Glen Douglas
AUS
[8.00Q]
[8.00Q]
1
1
1
4
3
1
2
2
15
2
Greg Wyers David Hart
AUS
[8.00Q]
[8.00Q]
2
2
6
2
2
2
1
1
18
3
Andrew Macpherson Greg Lynch
AUS
[8.00Q]
[8.00Q]
3
4
2
1
1
3
3
3
20
4
Stephen Medwell Brent Vaughan
AUS
[8.00Q]
[8.00Q]
5
5
3
3
4
4
4
5
33
5
Matthew O'brien-punch Jack Benson
AUS
[8.00F]
[8.00C]
4
6
5
5
5
5
6
4
40
6
Marcus Towell Steve Short
AUS
[8.00Q]
[8.00F]
6
3
4
8.00F
8.00C
8.00C
8.00C
8.00C
53
7
John Punch Sam Benson
AUS
[8.00F]
[8.00C]
8.00C
8.00C
8.00C
6
8.00C
8.00C
5
6
57


Europe

Krystal Weir (AUS) stepped into a Europe single handed dinghy for the first time three weeks ago, her sites set on an Olympic campaign in 2008. Today she won her second race of the Olympic & Invited Classes series at the Sail Melbourne Regatta to finish the second overall from Sarah Blanck (AUS) - both are from Victoria.

Weir, who turned 19 just a few days ago, commented this afternoon, ‘I am still sailing my Laser Radial, so that is still on my mind. I am quite excited about my win today – I’m glad I didn’t see Sarah capsize, otherwise I might have gone in too. I just have to stay focussed now, I have a lot to learn, although the Europe feels quite similar to the Laser Radial to sail.’

Sarah Blanck (AUS), had the lead as they worked their way to the windward mark for the first time on Port Phillip Bay this afternoon, however, Weir rounded first and in the increasingly gusty and building wins, Blanck capsized twice, leaving her fourth overall in the final Race 11, behind Weir, Verena Wagner (AUT) and Maiko Sato (JPN).

As Sail Melbourne was the final Australian selection series for those Olympic classes racing at the Olympic & Invited Classes regatta, Blanck looks certain to represent at the Sydney 2000 Games,

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
Tot
1
Sarah Blanck
AUS
1
1
1
1
1
[3.00]
1
1
1
1
[4.00]
9
2
Krystal Weir
AUS
[3.00]
[3.00]
3
2
2
1
3
2
2
2
1
18
3
Verena Wagner
AUT
2
2
2
3
[10.00O]
[4.00]
2
3
3
3
2
22
4
Maiko Sato
JPN
[5.00]
[5.00]
4
5
3
2
5
4
4
4
3
34
5
Riana Haldane
AUS
4
4
[5.00]
4
[10.00O]
5
4
5
5
5
5
41
6
Clare Hozack
AUS
[6.00]
[6.00]
6
6
4
6
6
6
6
6
6
52
7
Louise Bricknell
AUS
7
7
8
8
5
7
7
7
[10.00C]
[10.00C]
10.00C
66
8
Julie Boyer
AUS
[10.00F]
[10.00C]
9
7
6
8
8
9
8
8
10.00F
73
9
Lisa Boyer
AUS
[10.00F]
[10.00C]
7
9
7
9
9
8
7
7
10.00F
73


Mistral women

Faustine Merret (FRA) was today announced the winner of the Womens Mistral class at the Sail Melbourne Regatta on Port Phillip Bay. Finishing with her worst result today – a fifth in the Mistral Womens class at Sail Melbourne, she still managed to win the regatta by some nine points from her nearest rival, Jessica Crisp (AUS) with 26 points and Allison Shreeve (AUS) on 38.

Merret, who sailed a superb series that included top three places in all but the last race, dropped the fifth place as her worst result, and really had no peers at this regatta, despite facing some of the top ranked girls in the class.

Allison Shreeve finished second in this last race, the heavier airs more suited to her style. ‘I am OK about missing out on the Olympics, I know my time will come, I’ve just got better and better, so I am happy about that. Sure, I’m disappointed, but that’s sailing,’ the stoic 21 year old commented.

Crisp, who has won the battle for Olympic points, finished her day on the windy course on Port Phillip Bay with a third place and was looking forward to celebrating her victory tonight with ‘maybe just one drink,’ she said.

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
Tot
1
Faustine Merret
FRA
1
2
2
2
[3.00]
1
3
3
2
1
[5.00]
17
2
Jessica Crisp
AUS
[6.00]
4
4
1
[5.00]
4
1
2
4
3
3
26
3
Allison Shreeve
AUS
2
1
1
[17.00R]
8
9
2
1
[13.00]
12
2
38
4
Romy Kinzl
GER
[13.00]
[11.00]
10
5
1
2
6
4
6
4
1
39
5
Bryony Shaw
GBR
7
3
3
4
[12.00]
7
[9.00]
9
1
7
6
47
6
Sigrid Rondelez
BEL
3
8
11
[17.00R]
4
5
4
6
3
11
[12.00]
55
7
Natasha Sturges
GBR
[12.00]
6
6
[11.00]
2
8
11
7
5
2
10
57
8
Takagi Michiru
JPN
8
7
8
8
7
[13.00]
8
[12.00]
8
5
8
67
9
Angeliki Skarlatou
GRE
4
[13.00]
7
3
9
6
7
13
10
9
[17.00F]
68
10
Olga Maslivets
UKR
9
5
[12.00]
9
10
10
5
10
[12.00]
8
4
70
11
Lanee Beashel
USA
[11.00]
10
5
6
[11.00]
3
10
8
9
10
11
72
12
Jannicke Stalstrom
NOR
5
9
9
7
[17.00Q]
12
12
5
11
[17.00C]
7
77
13
Yasuko Kosuge
JPN
10
12
[13.00]
10
6
11
[13.00]
11
7
6
9
82
14
Ilona Grinberga
LAT
[17.00F]
[17.00F]
17.00F
17.00C
13
14
14
14
15
14
13
131
15
Diana Detre
HUN
[17.00F]
[17.00F]
17.00F
17.00C
14
15
15
17.00F
14
13
17.00F
139
16
Alisha Kawalla
GBR
[17.00F]
[17.00S]
17.00C
17.00C
17.00F
17.00F
17.00F
17.00F
16
15
17.00C
150


Mistral men

Julien Bontemps (FRA) had the Mistral Mens sailboard at the Sail Melbourne Regatta wrapped up yesterday, but that did not stop him from racing and winning the final Race 11 today on a windy Port Phillip Bay.

Bontemps, like his French counterpart, Faustine Merret in the Mistral Womens, did not look back from Day one, winning eight of the 11 races, his worst result also a fifth placing.

Max Oberemko (UKR) grabbed a second place today to finish his regatta overall with 17 points from Lars Kleppich (AUS). Kleppich finished third today for third place – not a bad effort, being the oldest man in the fleet – 36 years old and a father of two – he still has what it takes and looks like representing Australia in Athens – his third Olympics.

Eleven competitors from five nations contested the Mistral Mens including some of the top boardsailors from around the world.

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
Tot
1
Julien Bontemps
FRA
1
1
1
1
1
1
1
2
[3.00]
[5.00]
1
10
2
Max Oberemko
UKR
2
2
[3.00]
2
2
[8.00]
2
1
1
3
2
17
3
Lars Kleppich
AUS
3
[7.00]
2
3
4
2
3
4
7
[8.00]
3
31
4
Ikuo Inoue
JPN
4
3
6
4
[12.00O]
4
[7.00]
5
2
6
4
38
5
Aron Gadorfalvi
HUN
[6.00]
5
4
5
3
5
4
[12.00O]
6
1
6
39
6
Ryutaro Oishi
JPN
[8.00]
6
5
6
8
6
[10.00]
3
4
7
5
50
7
Michael Lancey
AUS
7
[8.00]
8
7
7
3
[9.00]
7
5
2
7
53
8
Kazuya Ueno
JPN
5
4
7
[8.00]
6
7
6
6
8
4
[9.00]
53
9
Jonathan Bonnitcha
AUS
[10.00]
[9.00]
9
9
9
9
8
8
9
9
8
78
10
Corey Plant
AUS
9
[10.00]
10
[12.00F]
5
10
5
10
10
10
10
79
11
Lorand Utassy
HUN
[11.00]
[11.00]
11
10
10
11
11
9
11
11
11
95


2.4m

Stuart Shimeld (NSW) did not finish the final race in the 2.4mR class at Sail Melbourne today, but it did not stop him from winning the series, which he did with eight points.

Hot on his heals in second was the man who will probably represent at the Paralympics later this year, Peter Thompson, who finished with 10 points, only two behind the winner, after a win in the final race today.

Sailed in increasingly big winds on a large swell, Thompson surfed home just in front of his main rival for the Olympic spot, Michael McLean, who finished with 20 points.

McLean said afterwards, ‘I’m glad we finished when we did, I thought my boat was going to fill with water, she kept nose diving a bit, but going downwind today was wonderful – it felt so fast.’

Kim Williams finished fourth on a countback with Kathy McLean relegated to fifth. McLean is the wife of Michael, the two enjoying sailing together at this regatta.

Results

Pos
Skipper
Nat
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
Tot
1
Stuart Shimeld
AUS
1
1
1
1
1
3
[10.00F]
8
2
Peter Thompson
AUS
2
[4.00]
2
2
2
1
1
10
3
Michael Mclean
AUS
[4.00]
3
4
4
3
4
2
20
4
Kim Williams
AUS
5
2
5
5
5
2
[10.00F]
24
5
Kathy Mclean
AUS
6
[7.00]
3
3
4
5
3
24
6
Aaron Hill
AUS
3
6
7
7
[10.00F]
6
4
33
7
Pamela Murray
AUS
8
5
6
6
[10.00F]
7
10.00F
42
8
Mick Lemon
AUS
9
9
[10.00O]
8
6
8
10.00F
50
9
Grahme Rayner
AUS
7
8
8
9
[10.00F]
10.00C
10.00C
52

Latest Comments

Add a comment - Members log in

Tags

Latest news!

Back to top
    Back to top