Youth squad selected

92 talented young sailors chosen to reap benefit of coaching and support

Saturday April 6th 2002, Author: Sacha Oswald, Location: United Kingdom
Following this week's Volvo RYA Youth Championships and Trials, 92 talented young sailors have been selected for the 2002 Volvo RYA National Youth Squad. The sailors will benefit from top level coaching and sports science support during the RYA (Royal Yachting Association) series of National Squad
Training Camps, sailors also receive the prized squad jacket recognising their outstanding achievement of gaining selection for the Youth Squad.

"I have been really impressed with the overall standard of sailing over the last week, it has been of a very high quality and therefore made the selection process a very hard one. It is a shame that we can not select everybody, but it is important for those sailors that were not selected to keep going and keep practicing, to hopefully join us next year," commented RYA Youth Racing Manager Steve Joel, who went on to say "I am looking forward to working with this group of sailors and to achieving results in the future at international youth events."

2002 Volvo RYA National Youth Squadwill comprise:

Hobie 16
Ben Cutler Sharp/Rupert Stock-Weymouth and Portland Sailing Academy
Ben Newton/Tom Barnes-Restronguet
Ben Mansfield/Ben Hinks-Royal Southern Yacht Club
Toby Orpin/Mike Laming-Sheppey Yacht Club
Ross Clark/Richard Deyes-Weston Sailing Club

420 boys
Elvind Karlsen/Haakon Karlsen-Royal Northern Clyde Yacht Club
Nick Cherry/Chris Evans-Alton Water Sailing Club
Laurie Fitzjohn-Sykes/Tom Mapplebeck-Datchet Water Sailing Club
Callum MacDonald/Andrew Greer-Royal Northern Clyde Yacht Club
Ben Ainsworth/Tom Heywood-Bewl Valley Sailing Club
Oliver Dix/Philip Lasko-Hayling Island Sailing Club
Ian Watson/David Putt-Royal Lymington Sailing Club
Matt Burge/Simon Wheeler-Poole Yacht Club
James Roche/Edward Males-Bough Beach

420 girls
Charlotte Savage/Maia Walsh-Barnt Green
Alison Martin/crew to be decided-Burghfield
Joanne MacDonald/Faye Govan-Royal Northern Clyde Yacht Club
Joanna Brigg/Micky Boughton-Itchenor Sailing Club
Lucy MacGregor/Nicola MacGregor-Poole Yacht Club

29er boys
Jonny Marshall/Tom Smedley-Royal Lymington Yacht Club
Stephen Wilson/John Garth-Sunderland
Ian Martin/Olivier Vidal-Burghfield
Bernard Gammon/Andrew Gammon-Covenham
Edd Clayson/Adam Clarke-Grafham Water Sailing Club
Jonathan Frazer/Jonathan Clegg-Hayling Island Sailing Club
Luke Patience/Adam Wagner-Royal Northern Clyde Yacht Club
Ed Chapman/Anthony Chapman-Rutland Water Sailing Club
David Evans/Andrew Skubala-British Steel Sailing Club
Richard Peacock/Tom Storey-Bartley
Tom Dawson/Dan Boatman-Sunderland

Fred Shone/Hugh Shone-Castle Cove

29er girls
Pippa Wilson/Jenny Marks-Royal Lymington Yacht Club

Laser Standard boys
Charles Baillie-Strong-Stockes Bay Sailing Club
Nick Scott-Grafham Water Sailing Club
Luke Cross-Royal Lymington Yacht Club
Andy Brooks-Elton Sailing Club
Alastair Conn-Derwent Resevior
John Woolcock-Mounts Bay
Will Hemsley-Burghfield
Stephen Broom-Spinnaker Sailing Club
Nick Mouchin-Burghfield
Stephen Powell-Hayling Island Sailing Club

Radial boys
Nick Thompson-Royal Lymington Yacht Club
James Tilley-Restronguet
Giles Scott-Grafham Water Sailing Club
Vincent Christian-Ely Sailing Club
Adam Cockerill-Emsworth Slipper Sailing Club
Dominic Hutton-Royal Lymington Yacht Club
Chris Grube-Bala
Ben Paton-Royal Lymington Yacht Club
Alex Townsend-Burghfield Sailing Club
Steven Hall-Hollowell
Cambell Davidson-Largs
Kier Clarke-Lyme Regis

Radial girls
Natalie Lloyd-Merchant Taylors School Boat Club
Charlotte Dobson-Royal Northern Clyde Yacht Club
Colette Blair-Bewl Valley
Kate Williams-Port Dinorwic Sailing Club
Anneka Smith-Papercourt
Hannah Blore-Gresford

Latest Comments

Add a comment - Members log in


Latest news!

Back to top
    Back to top