Andy Pimental
 

Andy Pimental

Pimental best old bloke

Report and results from the finals of the Rolex Laser Masters North American Championships

Monday September 15th 2003, Author: Barby MacGowan, Location: United States
On the third and final day of the Rolex Laser Masters North American Championships, local sailor Andy Pimental (Newport, R.I.) claimed victory over an impressive 132-boat fleet and locked up his Masters Class for ages 45-54 as well. His closest competition on Narragansett Bay, where the event was held and hosted by the New York Yacht Club, came from another local sailor, Scott Ferguson (Jamestown, RI), who topped the younger Apprentice Masters Class (ages 35-44) and finished second overall in fleet. Pimental won the Gay Lynn Memorial Trophy and was awarded an engraved Rolex timepiece.

"I looked at the whole fleet and didn't really think about my particular competition in the Masters Class," said the 45-year-old Pimental, who finished fourth and as top American in Apprentice Class at last year's Masters World event, "but I knew Scott would be a threat, along with Marc Jacobi." Jacobi (Norwalk, Conn.) finished third overall and second behind Ferguson in Apprentice Masters class, while Master sailor Augie Diaz (Miami, Fla.) finished fourth overall.

Pimental regularly sails Snipes and recently won the Snipe Nationals. Asked if local knowledge helped, Pimental said, "Ironically we sailed on a part of the Bay (north of the Newport Bridge) where I often practice but where I don't usually do that well racing."
Though most of the sailors would have preferred stronger wind during the six races held, they were ecstatic that a weekend forecast of relentless rain never came to fruition.

Today's single race, delayed due to light air but successfully sailed in 4-10 knots, emphasized the extreme talent of the fleet's older sailors in Grandmasters (55-64) and Great Grandmasters (65+) Classes, when Great Grand Master Class winner Peter Seidenberg (Portsmouth, R.I.) stretched a lead on the fleet to 100 yards at the finish. "It was inspirational," said Great Grand Master second-place finisher Dick Tillman (Syracuse, Ind.) about Seidenberg's performance. "I had eight points on him going into today, but that kind of lead can be gone in a heartbeat in a fleet like this." Winning Grandmasters Class was Joe VanRossem (Ontario, CAN).

According to Steven Wolff (Fairfield, Conn.), who co-chaired the event with Susan Daly (Newport) and Gary Jobson (Annapolis, Md.), the combined age of the fleet was 6388 years. "The oldest sailor was 77-year-old Bob Saltmarsh of Mattapoissett, Mass," said Wolff, "so I'd say we've covered a little territory." Organizers had anticipated approximately 80 boats but were pleasantly surprised when the fleet count raced past the 100 mark.

Prizes went to the top-three finishers in each class plus the top Apprentice Woman, which was Frances Flam (Philadelphia, Penn.) and top Master Woman, which was Sally Sharp (Enfield, N.H.). All classes sailed together using "standard" rigs, except that Great Grandmasters and Women were allowed to switch between standard rigs and "radial" rigs at anytime during the regatta. The ILCA’s North American Masters handicapping system was used so older competitors could compete evenly with younger ones and an overall winner can be determined.

Results

Pos Div Class Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Tot
1 1 Master Andrew Pimental 1 1 3 4 5 (37) 24
2 1 Apprentice Scott Ferguson (9) 4 2 7 1 7 36
3 2 Apprentice Marc Jacobi 7 2 1 14 2 (16) 41
4 2 Master Augie Diaz 4 11 10 11 (30) 4 50
5 3 Apprentice David Moffet 3 18 7 1 12 (34) 56
6 4 Apprentice Steven Kirkpatrick 10 (42) 12 3 6 14 60
7 5 Apprentice Scott Milnes (58) 15 4 17 20 2 73
8 1 Grand Master Joe VanRossem 6 14 (44) 12 32 6 75
9 3 Master Chris Raab (34) 29 18 2 14 3 76
10 6 Apprentice P.J. Schaffer 15 (65) 14 8 16 18 86
11 4 Master Had Brick 11 20 6 18 22 (64) 87
12 7 Apprentice Perry Grossman 14 7 (26) 23 15 20 94
13 8 Apprentice Rudolph Ratsep (74) 25 8 9 8 39 104
14 5 Master Moose McClintock 13 (56) 15 10 11 45 104
15 1 Great Grand Master Peter Seidenberg 18 (49) 20 49 21 1 109
16 2 Grand Master David Frazier 5 17 (56) 15 34 36 112
17 6 Master James Jacob 27 31 37 6 4 (57) 115
18 9 Apprentice Rick Dominique 72 12 5 16 3 (133\BFD) 123
19 7 Master Chas Williamson 21 24 27 (133\BFD) 13 28 123
20 10 Apprentice Ryan Minth 2 22 30 26 (133\BFD) 31 126
21 3 Grand Master Alden Shattuck 36 6 46 32 7 (133\BFD) 132
22 11 Apprentice Bill Brangiforte (67) 27 39 27 17 11 136
23 8 Master David Lapier 16 38 17 37 26 (83) 144
24 12 Apprentice Andrew Tuthill 24 19 60 5 25 (133\BFD) 148
25 9 Master Daniel Neri 12 55 21 42 (133\BFD) 8 148
26 13 Apprentice Richard Cameron 39 30 19 39 (53) 10 152
27 14 Apprentice David Barrus 54\CNF 29\CNF (85\CNF) 19 23 13 153
28 10 Master Eric Robbins (55) 36 16 31 40 21 154
29 15 Apprentice Dave Breder 8 13 58 24 42 (66) 160
30 16 Apprentice Dixon Smith (57) 26 28 33 28 40 170
31 4 Grand Master John Wright 40 54 (62) 30 27 15 171
32 11 Master Peter Milnes 26 (64) 57 35 24 25 177
33 12 Master Tim Landt 31 (61) 9 21 50 58 179
34 17 Apprentice Bob Tan 17 32 (53) 48 38 30 180
35 2 Great Grand Master Dick Tillman 25 21 25 31 33 (76) 135
36 5 Grand Master Bill Symes 33 5 51 (133\BFD) 19 70\CNF 183
37 13 Master Kevin Doyle 29 47 31 57 9 (67) 183
38 18 Apprentice David Schoene (133\OCS) 23 24 59 10 53 184
39 19 Apprentice Ian Rex 19 (133\BFD) 52 25 54 32 197
40 20 Apprentice Larry Colantuono 41 59 13 38 36 (72) 202
41 21 Apprentice Hank Thorburn 23 (79) 33 34 43 59\CNF 207
42 6 Grand Master Amnon Gitelson 37 58 (61) 28 31 51 210
43 7 Grand Master Derek Stow 43 62 42 (88) 51 9 212
44 14 Master Robert Hodson 54 10 49 46 (71) 49 218
45 22 Apprentice Craig Beardsley 20 8 23 (133\DNF) 133\BFD 22 221
46 15 Master Chris Field 35 40 29 22 (133\DNF) 90 226
47 16 Master Chris Legg 70 48 (133\RAF) 20 60 26 234
48 23 Apprentice Blake Marriner 65 37 40 40 48 (73) 245
49 17 Master Ken Brown 98 (133\BFD) 35 43 47 23 256
50 18 Master Mark Bear 56 9 11 (133\BFD) 133\BFD 38 257
51 19 Master Mark Grinder 53 33 (76) 75 69 27 267
52 20 Master Robert Dousset 68 16 73 55 (133\BFD) 48 270
53 8 Grand Master John Bentley 86 28 38 44 (133\BFD) 74 275
54 24 Apprentice Ted Morgan 44 43 63 69 44 (133\DNC) 278
55 3 Great Grand Master Henry DeWolf 30 39 (75) 65 72 75 281
56 9 Grand Master David Hartman 59 46 64 70 (133\BFD) 42 286
57 21 Master John Briggs 71 57 101 (133\BFD) 45 5 289
58 25 Apprentice John Ryan 42 44 87 45 59 (97) 292
59 26 Apprentice David Reich 38 52 80 66 (133\DNF) 43 294
60 22 Master John Beal 46 88 (92) 50 37 65 296
61 10 Grand Master Donald Woodworth 78 50 41 73 52 (96) 299
62 11 Grand Master Frank Walsh (117) 70 43 60 58 63 299
63 12 Grand Master Newton Wattis (79) 35 54 74 73 60 301
64 23 Master Jim Knab 48 45 88 90 (133\BFD) 24 305
65 24 Master Eric Kamisher 50 66 78 (89) 55 54 313
66 25 Master Gary Orkney 32 100 32 72 (133\BFD) 68 314
67 26 Master John McNally 49 69 67 54 66 (92) 315
68 13 Grand Master John Quay (104) 85 98 83 29 29 329
69 27 Apprentice Benjamin du Pont 73 68 89 29 56 (133\DNC) 330
70 14 Grand Master Jack Pearce 52 51 (93) 80 67 77 332
71 27 Master Kenneth Jones (87) 60 70 84 77 35 336
72 28 Master Robert Barron 77 90 50 95 (97) 17 339
73 4 Great Grand Master Douglas Mercer 61 84 65 52 (133\BFD) 80 342
74 28 Apprentice Chris Murray 22 81 55 41 (133\DNF) 133\BFD 347
75 29 Master Peter Reich 51 83 85 56 62 (86) 347
76 30 Master Mark Nowakowski 99 63 34 63 86 (107) 355
77 29 Apprentice Andrew Roosevelt (94) 78 82 51 35 94 355
78 30 Apprentice Douglass Walker 76 77 (115) 101 41 47 357
79 31 Master Peter Johns (93) 67 69 47 75 89 357
80 5 Great Grand Master Bob Saltmarsh 83 (89) 72 77 64 61 357
81 15 Grand Master George Sechrist 45 114 (133\DNS) 79 65 50 358
82 32 Master Alain Vincey (97) 76 71 96 46 59 358
83 1/33 Master Women Sally Sharp (115) 87 84 76 94 12 363
84 34 Master Matthew Largess 90\CNF 73 45 71 81 (111) 370
85 31 Apprentice Eleuthere du Pont 82 53 77 68 76 (133\DNC) 371
86 32 Apprentice Edward Johnson 63 74 99 (103) 80 46 377
87 33 Apprentice Tim McKegney (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 13 39 56 389
88 34 Apprentice Robert La Banca (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 36 18 67\CNF 402
89 35 Apprentice James Gardner 81 86 (113) 58 95 70 405
90 6 Great Grand Master Bob Spillman 85 72 102 92 57 (133\BFD) 408
91 36 Master John Hourihan (120) 109 22 94 87 87 409
92 35 Master Neil Cocker (102) 101 47 82 78 71 389
93 16 Grand Master Halsey Bullen 84 (94) 74 85 82 81 411
94 36 Apprentice Jack McVicker 75 75 81 87 (90) 79 412
95 37 Master Kerry Doherty 96 82 111 98 (133\DNF) 19 416
96 37 Apprentice Al Girard 47 41 48 (133\DNF) 133\DNF 133\DNC 417
97 38 Master Richard Blatterman (114) 112 36 99 63 103 423
98 17 Grand Master Rich Parolski (103) 92 90 67 91 85 430
99 39 Master Don Hahl 92 71 83 86 88 (104) 430
100 40 Master Douglas Bargar 127\CNF 93 (133\DNS) 64 61 78 433
101 7 Great Grand Master Bill Barlow 90 113 86 53 (133\BFD) 100 442
102 41 Master Stephen Fuccillo 66 (107) 96 102 70 101 445
103 42 Master Mike Moody 88 99 79 105 68 (133\DNF) 449
104 38 Apprentice Jack Zinn 111 97 68 81 79 (133\DNC) 451
105 39 Apprentice Matt Schartner 60 34 (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 84 459
106 40 Apprentice Stephen Ward 100 105 105 82 (133\DNF) 55 462
107 43 Master Matthew Buechner 89 (133\BFD) 100 111 93 62 465
108 44 Master John Shanholt 91 98 66 78 (133\BFD) 133\DNC 476
109 45 Master Dino Garbero 80 (111) 97 107 98 93 485
110 18 Grand Master Lee Hodsdon (118) 95 95 106 99 91 491
111 41 Apprentice Mark Penny (133\DNS) 133\DNS 133\DNS 62 49 102 494
112 46 Master Ken Jennings (133\OCS) 80 104 100 133\DNF 69 496
113 47 Master Stephen Kosacz 62 108 103 113 (133\DNF) 108 504
114 1/19 Grand Master Women Joan Hurban (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 116 74 52 513
115 42 Apprentice Mike Mahoney (133\CNF) 103 94 110 85 112 519
116 20 Grand Master Edward Rickard 69 96 (133\DNC) 93 133\DNF 133\DNC 529
117 2/21 Grand Master Women Judith Hanlon 109 (119) 109 115 100 95 533
118 43 Apprentice Gary Schneidman 107 (116) 107 114 89 106 538
119 22 Grand Master John Northrup (119) 115 106 112 92 109 539
120 23 Grand Master Douglas Van Houten 112 (118) 112 104 96 110 539
121 44 Apprentice Chris Weiler (133\DNF) 104 114 91 84 133\DNC 541
122 48 Master Neal Snebold 121 110 110 108 83 (133\DNS) 542
123 45 Apprentice Luke Thornewill 116 102 108 97 (133\DNF) 105 543
124 46 Apprentice Michael Duran 106 91 117 109 (133\*1) 113 551
125 1/47 Apprentice Women Frances Flam 113 120 (133\DNS) 117 102 99 566
126 24 Grand Master Cory Friedman 123 122 (133\DNC) 118 101 98 567
127 25 Grand Master Mark Milnes 95 (133\DNC) 133\DNS 133\DNC 133\DNC 88 587
128 26 Grand Master Chuck Rudinsky (133\DNF) 133\DNC 133\DNC 61 133\BFD 133\DNC 598
129 8 Great Grand Master David Whiting 110 121 116 (133\DNF) 133\DNF 133\DNC 613
130 49 Master Matthew Marion (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 133\RAF 133\RAF 82 624
131 50 Master Jay Keough 122 117 (133\DNC) 133\DNC 133\DNC 133\DNC 648
132 1/48 Apprentice Women Fulvia Quilici 131\CNF 132\CNF 117\CNF (133\DNC) 133\DNC 133\DNS 661

Latest Comments

Add a comment - Members log in

Tags

Latest news!

Back to top
    Back to top